Açık Lise Bir Sınavda Kaç Kredi Alınabilir?

Açık lise bir sınavda kaç kredi alınabilir, açık lise kaç kredi, açık lise mezuniyet şartları nelerdir gibi soruların cevabı bu makalede.

Açık Lise Bir Sınavda Kaç Kredi Alınabilir?
Açık Lise Bir Sınavda Kaç Kredi Alınabilir?

Açık liseden kaç krediyle mezun olunur sorusu açık öğretime başlayacak veya başlamış olan kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan birisidir. Bu makalemizde Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu esaslar çerçevesinde açık lise bir sınavda kaç kredi alınabilir, Açık lise kaç yılda biter, açık lise kaç kredidir, 1 senede biter mi ve açık lise mezuniyet şartları nelerdir gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Açık Lise Kaç Kredi?

Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gören her öğrencinin toplamda 170 kredi alması gerekmektedir. Toplamda 170 krediyi tamamlayamayan öğrenci Açık Öğretim Lisesinden mezun olamaz.

Açık Lisede 45 Puan Kaç Kredi?

Son zamanlarda bizlere de en çok sorulardan biriside açık lisede 45 puan kaç kredi eder sorusudur. Burada bahse konu 45 puan bir dersin geçme notudur. Açık öğretim lisesinde 100’lük not sistemi uygulanmakta olup bir dersin geçilebilmesi için en az 45 puan alınmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açık öğretim lisesi sınavlarında 20 soru sorulmaktadır. Her sorunun puan değeri 5 puandır. Bir dersin geçme puanı olan 45 puan için bir öğrencinin bir sınavda en az 9 soruya doğru cevap vermesi gerekir.

Açık Lise Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir öğrencinin açık öğretim lisesinden mezun olabilme şartları şu şekilde belirlenmiştir.

Açık lise mezuniyet şartları şunlardır;

 1. Açık Lise Öğrencilerinden Alanlı Bölümde Okuyan Öğrenciler İçin (Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Türkçe Matematik Alanında Öğrenci Olanlar):
 • Alınması gereken toplam kredi 170 krediyi almış olmak,
 • Alınması gereken ortak derslerden başarılı olmak veya bu derslerden muaf olmak,
 • En az 8 dönem öğrenim görmüş olmak,
 • Dil ve Anlatım dersinden geçmiş olmak.
 • Genel kültür dersleri hariç olmak üzere alan kredisini 80 ve üzerinde almış olmak,
 • Alan dersleri için  mutlaka sınavlara girmiş olmak,
 1. Açık Öğretim Lisesinde Alansız Bölümde Öğrenci Olanların Mezuniyet Şartları
 • En az 8 dönem ders almış olmak.
 • Toplam 170 kredi almış olmak.
 • Ortak derslerden başarılı olmak.
 • Dil ve anlarım dersini geçmiş olmak.
 • En az bir dönem açık öğretim lisesinde sınava gitmiş olmak.

AÖL (Açık Liseden) Mezun olmak için kaç kredi toplamanız gerekir?

AÖL (Açık Liseden) Mezun olmak için kaç kredi toplamanız gerekir?

Açık liseden mezun olmak kaç kredi gerekli sorusuna yukarıdaki üst başlıkta cevap verdik. Ama yine de tekrar etmek gerekirse bir öğrencinin Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmesi için toplamda 170 krediyi tamamlaması gerekir. Bu 170 krediyi tamamlayamayan bir öğrenci Açık Öğretim Lisesinden mezun olamaz. 

Toplam 170 krediyi tamamlamak için kredi sayısı fazla olan dersleri seçmeniz avantaj sağlar. Bu avantaja alınması gereken zorunlu derslerin dahil olmadığını, buna sadece seçmeli derslerin dahil olduğunu unutmayın.  

Açık Lise Bir Sınavda En Fazla Kaç Kredi Alınabilir?

Açık lise bir sınavda bir öğrencinin alacağı en fazla kredi de en çok merak edilen sorulardan birisidir. Açık lise bir sınavda bir öğrencinin alacağı en fazla kredi miktarı 35 kredi olarak belirlenmiştir.

Açık Öğretim Lisesinde okuyan bir öğrenci bir dönem de 35 kredinin tamamını alıp, bütün derslerden başarılı olması halinde bir buçuk yıl içinde tamamlaması gereken kredileri normal şartlar içinde tamamlar. Ancak yine de Açık Öğretim Lisesinden mezun olamaz. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı bir öğrencinin mezun olabilmesi için en az 8 dönem öğrenim görmüş olma şartını getirmiştir. 

Açık Lise Kredi Sistemi

Açık lise kredi sistemi şu şekildedir;

 • Açık Liseden mezun olmak için toplam 170 kredi almış olmak gerekir. 
 • Ortak derslerden mutlaka başarılı olunması gerekir. 
 • En az 8 dönem derslere devam etmiş olmanız gerekir. Bir yılda 3 dönem olduğuna göre haliyle de 2,5 senede bitirebilirsiniz. 

Açık Lise Kaç Yılda Biter?

Açık lise kaç yılda biter sorusunu Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre cevaplayacak olursak: Açık Öğretim Lisesi toplam 8 dönemden oluşmaktadır.  Bir yıl içinde de 3 dönem bulunmaktadır. 

Açık Öğretim Lisesinde okuyan bir öğrenci tüm derslerden başarılı olup toplam 170 krediyi tamamlaması durumunda 3 yılda Açık Liseden mezun olabilir. 

Açık Lise 1 Senede Biter mi?

Açık Liseyi bir an önce bitirip mezun olmak isteyen bir çok öğrenci “Açık lise 1 senede biter mi” şeklinde soru sormakta. Bu soruya kısaca açık lise 1 senede bitmez şeklinde cevap verebiliriz.

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için 8 dönem öğrenim görüp toplam 170 krediyi tamamlamanız gerekiyor. Bir yolda 3 dönem olup, her dönemde 35 kredi alabilirsiniz. Her dönemde bütün derslerden başarılı olmanız halinde en erken 3 yılda Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilirsiniz. 

AÖL (Açık liselerde) ders seçimini ne zaman yapalır?

Açık Öğretim Lisesinde ders seçimi kayıt olduğunuz dönemde veya kayıt yenileme yaptığınız dönemde yapılmaktadır. Ders seçimlerini açık liseye kayıt olduğunuz dönemde yada kayıt yenileme döneminde yapmanız gereklidir. Açık lise kayıt yenileme hakkında daha detaylı bilgi almak için “Açık Lise Kayıt Yenileme” konulu makalemizi mutlaka okuyun.

Bir çok öğrencimiz kayıt yenileme yaptıktan sonra ders seçimini unutmakta, bu da bir çok mağduriyetin yaşanmasına neden olmaktadır. Tavsiyemiz kayıt yenileme yaptıktan sonra hemen ders seçimini yapın, sonra yaparım diye ertelemeyin.

Kayıt Yeniledikten Sonra Ders Kaydı Yaptırmazsanız Ne Olur?

Açık Öğretim Lisesinde (AÖL) okuyan bir öğrenci kayıt yeniledikten sonra ders kaydı yapmadığında sistem öğrenci için ders semini otomatik olarak yapar. Bu durumda sistem başarılı olamayacağınız dersleri atayabileceğinden mağduriyet yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kayıt yenileme yaptıktan sonra mutlaka ders seçimini kendiniz yapınız.

Açık lisede Hangi Derslerden Muaf Olunur?

Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gören bir öğrenci zorunlu derslerden 3 dönem geçemediğinde artık bu dersten muaf tutulur. Ancak bu durumda muaf olduğunuz dersler kredi toplamınıza dahil edilmeyecektir.

AÖL Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Kaç Soruyu Doğru Yapmak Gerekir?

Açık Öğretim Sınavlarında toplam 20 soru sorulmaktadır. Sınavlar çoktan seçmeli test şekilde yapılmaktadır. Bir öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için yapılan sınavdan 45 puan alması gerekir. Bu durumda her soru 5 puan değerinde olduğundan 45 puan alıp başarılı olmak için en az 9 soruya doğru cevap vermek gerekir.. 

AÖL Sınavlarında Yanlış Cevaplar Doğruyu Götürür mü?

Açık Öğretim Lisesi sınavlarına girecek olan öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biriside yanlış cevaplar doğruyu götürür mü sorusudur. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında yanlış cevaplar doğruyu götürmez.

Makalemizi kısaca özetleyecek olursak;

 1. Bir öğrenci 3 yılda Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilir,
 2. Açık Öğretim Lisesinden mezun olmak için toplam 170 kredi  almak gerekir,
 3. Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet şartlarını açıkladık.
 4. Açık Öğretim Lisesinde başarılı olmak için en az 45 puan almış olmak gerekir.
 5. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında 20 soru sorulmakta olup, başarılı olabilmek için en az 9 tanesini doğru cevaplamış olmak gerekir.
 6. Açık Öğretim Lisesi Sınavlarında yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez.