Açık Öğretim Lisesi Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Açık lise hangi dersleri seçmeliyim, Açık Öğretim Lisesi Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?, AÖL ders seçimi ne zaman sorularının cevabı bu makalemizde.

Açık Öğretim Lisesi Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?
Açık Öğretim Lisesi Ders Seçme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğitim Öğretimine Açık Öğretim Lisesi üzerinden devam eden öğrenciler, eğitim iş ve işleyişine dair pek çok işlemini online olarak yapmaktadır. Bunlardan biri de ders seçme işlemidir. Yeni kayıt yaptıran veya kayıt yenileyen tüm öğrenciler ders seçimi yapmak zorundadır. Peki, sistem üzerinden ders seçimi nasıl yapılır? Seçilen ders iptal edilebilir mi veya değiştirilebilir mi? Otomatik ders alma nasıl yapılır? Tüm bu konuların detaylarını yazımızda açıklayacağız.

AÖL AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SİSTEMDEN DERS SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Açık Öğretim Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, ilk kayıt ya da kayıt yenileme işlemini yapıp, öğrencilik durumu aktif olduktan sonra öğrenci numaraları ve kişisel şifreleriyle ders seçim işlemini yapmaları gerekir. Ders seçimi için öğrenciler ilk olarak http://www.aol.meb.gov.tr adresine giriş yapmaları ve bu sayfada yer alan “Öğrenci Girişi” seçeneğini tıklayarak öğrenci numarasını ve şifresini girmesi gerekir.

Açılan sayfanın sol tarafında bulunan “Kayıt Yenileme/Ders Seçme” sekmesi altında yer alan “Ders Seçme İşlemleri” modülü seçilir. Açılan sayfada öğrencinin seçebileceği ders listesi görülecektir. Bu listede görülen dersler, birinci dönemden başlamak üzere dönem başlığı altında sıralanmıştır.

Öğrenci öncelikli olarak birinci dönem ortak derslerden başlamak üzere ders seçimlerini yapacaktır. Birinci dönem ortak dersleri bittikten sonra ikinci dönem ve sonraki dönem ortak dersleri seçilerek devam edilecektir.

Yine aynı sayfada bulunan “Oturum” başlığı altında yer alan bilgilerde seçilen dersin hangi oturuma ait olduğu bilgisi gösterilmektedir. Burada bir oturum için en fazla 8 ders seçilebilmektedir.

Birinci döneme ait birinci oturumda 8’den fazla dersin olması durumunda; birinci dönemden 8 ders seçtikten sonra dönem atlanır ve ikinci dönem dersleri arasından ders seçimi yapılabilir.

Ders seçerken yeterli uyarısı görünceye kadar ders seçilebilmektedir. Ders seçim işlemleri bittikten sonra “Kaydet” butonuna tıklanarak işlem tamamlanır. 35 krediye kadar ders seçimi yapılabilmektedir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ OTOMATİK DERS SEÇME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin ders seçme yöntemlerinden biri de “Otomatik Ders Seçme” seçeneğidir. Otomatik olarak ders seçmek için ders seçme sayfasında bulunan ve “Otomatik Ders Seçme İşlemi” sekmesinde yer alan “Kaydet” butonuna tıklanması gerekir. Kaydet butonuna tıklandığında Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi öğrenciye uygun ders atamalarını otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Öğrenciler isterlerse ders seçim tarihleri içerisinde bu atamaları değiştirebilirler. Otomatik ders atanan öğrenciler, hangi derslerden sınava gireceklerini de “Dönem Dersleri” sekmesi altında görebilecekler. Bu derslerin çıktısını alarak Halk Eğitim Müdürlüklerinden kitaplarını alabilirler.

Görme engeli bulunan öğrenciler, ders seçme işlemini yaptıktan sonra sesli ders anlatma CD’lerden yararlanabilir. Sesli kitap ya da CD’leri 0 312 296 94 24 numaralı hattı arayacak temin edebilirler.

AÖL AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ DERS SEÇME TARİHLERİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), her yıl Açık Öğretim Lisesi ders kayıt tarihlerini güncellemektedir. Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 1. Dönem ders seçim tarihleri 11.09.2020 - 09.10.2020 olarak belirlenmişti. İkinci dönem tarihleri henüz açıklanmamıştır. MEB 2. Dönem ders seçim tarihlerini açıkladığında resmi internet sitesi üzerinden yayımlamaktadır. Buradan takip edilebilir.

AÖL AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ZORUNLU DERSLER HANGİLERİDİR?

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin seçmek olduğu zorunlu dersleri vardır ve bu dersler aşağıdaki gibidir:

 • DİN KÜLT. VE AHLAK BİLGİSİ: 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8.
 • FELSEFE: 1 ve 2.
 • TARİH: 6
 • C. İNK. TAR. VE ATA. :2
 • COĞRAFYA: 6, 7 ve 8.
 • MATEMATİK: 2
 • GEOMETRİ: 1 ve 2.
 • SOSYOLOJİ: 1 ve 2.
 • YABANCI DİL: 4
 • DİL VE ANLATIM: 6, 7 ve 8
 • TÜRK EDEBİYATI: 6, 7 ve 8.
 • ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ: 1 ve 2.
 • MANTIK: 1 ve 2.
 • TRAFİK VE İLK YARDIM BİLGİSİ: 1 ve 2.

Söz konusu bu dersler; seçilmesi zorunlu Alan ve Ortak derslerdir.

Ortak derslerden Dil ve Anlatım ile Türk Dili ve Edebiyatı dersleri geçilmesi zorunlu derslerdir. Bu derslerden muaf olma durumu söz konusu değildir. Ancak bu iki ders dışında kalan diğer derslerden 3 kez sınava girilip başarısız olunsa bile muaf olunabilir. Burada muaf olabilmek için tek şart en az üç defa sınava girmiş olmaktır.