Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?
Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık öğretim lisesi öğrencilerince her dönem kayıt yenileme işlemi yapılmaktadır. Minimum 8 dönem boyunca yapılması zorunlu olan bu işlemlerde bazı standart prosedürler vardır. Sizler bu yazıda açık öğretim lisesi kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılır detaylı bilgiye sahip olabileceksiniz.

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, derslere kayıt olabilmek ve yılda üç defa yapılan sınavlara girebilmek için kayıt yenileme işlemi yapmak zorundadırlar. İçinde bulunulan dönemde kişinin öğrencilik durum fark etmeksizin herkes (aktif, silik ya da donuk durumda olan öğrenciler) kayıt yenileme işlemini yapabilirler.

Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme işlemleri için tarihler 27 Ağustos  2020 ile 27 Eylül 2020’dir. Mazeretli Kayıt Yenileme Başvuru işlemleri ise 28 Eylül 2020 ile 13 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt yenileme için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlerden harca ilişkin ödemenin yapılması ikincisi ise derslerin seçilmesidir.

Açık öğretim lisesi Kayıt Yenileme işlemlerine ilişkin harç iki farklı şekilde yatırılmaktadır. Bu ödemelerde aslında sınava kayıt olunmaktadır. Dolayısıyla seçilen derse ilişkin girilecek sınavın ismi açıklama kısmında mutlaka yazılmalıdır.

Bu sınav harcını ilk olarak MEB’in kendi ödeme sitesi olan https://odeme.meb.gov.tr adresi üzerinden tüm bankaların kredi kartı ya da banka kartları ile yatırabilirsiniz.

Sınav harcını ikinci olarak ise Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası ya da T.C. Ziraat Bankası üzerinden yatırabilirsiniz. Bu işlem de hem bu bankalar internet bankacılığı sistemi üzerinden hem ATM’ler üzerinden hem de şubeler üzerinden yapılabilmektedir.

Ancak para yatırımı sağlanırken girilecek sınavın ismine ilişkin bilgiyi mutlaka dekontun açıklama kısmına yazdırmanız gerekir. Bununla beraber sistemsel yaşanacak aksaklıkları da bertaraf etmiş olacaksınız.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme İşlemi Otomatik Yapılır Mı?

Öğrencilik durumu sistemde; aktif, donuk ya da silik olan kişilerin kayıt yenilemek için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine ya da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur. Bu kişilerin harçları yatırıldığı zaman, sistem otomatik olarak yenileme işlemlerini tamamlamakadır.

Bankalardan yatırılan tutarlar mesai saatleri içerisinde yatırıldığı takdirde sistem tarafından otomatik olarak yenilenmektedir. Ancak mesai saatleri sonrasında yatırılan tutarlar ise bir sonraki iş günü içinde sisteme işlenmektedir. Sisteme işlenen tüm kayıt yenileme işlemlerinin ardından öğrencinin durumu “aktif” olarak görünecektir.

Açık Öğretim Lisesi Sınavına girilecek dersler nasıl seçilir?

Kayıt yenileme işleminin harcı yatırıldıktan sonra sistem tarafından aktif olarak nitelendirilen öğrenciler ders seçimi yapabilmektedir. Bunun için Açık öğretim lisesi sistemine öğrenci numarası ve şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra öğrenci işlemleri sayfası üzerinden ders seçim işlemleri yapılabilir.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Ücretinden Muaf Olan Kişiler Kimlerdir?

MEB, bazı gruplarda yer alan kişilerin açık öğretim lisesi kayıt yenileme ücretinden muaf tutmaktadır. Bu grupta yer alan kişiler;

  • İstiklal madalyası almış ve vatani hizmet tertibinden ötürü şeref aylığı bağlanan kişiler,
  • Şehit olmuş kişilerin annesi, babası, eşi, çocukları ve kardeşleri,
  • Gazi olmuş kişilerin annesi, babası, eşi ve çocukları,
  • 15/7/2005 tarihli 5395 numaralı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkemeler tarafından üzerine tedbir konulan kişiler,
  • İl ya da ilçe özel eğitim hizmetleri kurulu kararıyla özel eğitim ihtiyacı olan kişiler,
  • 8/3/2012 tarihli 6284 numaralı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olan kişiler,
  • Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumunda kalan kişiler,
  • Sağlık Kurulu raporuyla en az % 40 engelli olan kişiler,

belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme ücreti ödememektedir. Söz konusu belgelerin fotokopileri kayıt yenileyecek kişiler tarafından alınacak ve üzerine “aslı gibidir” ibaresi basılmış şekilde sistemde taratılacaktır.