Açık Öğretim Lisesi Mobil Uygulaması Nedir?

Açık Öğretim Lisesi Mobil Uygulaması T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan Resmi Mobil Uygulamadır.

Açık Öğretim Lisesi Mobil Uygulaması Nedir?
Açık Lise Mobil Uygulaması Nedir?

Açık lise mobil uygulaması nedir sorusunun cevabına geçmeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum. Bilindiği üzere açık öğretim liseleri; dijital platformlar yani iletişim araçları kullanılarak eğitim gören veya görecek olan kişilerin istedikleri yer ve istedikleri zaman diliminde eğitim alma imkanı sağlayan uzaktan eğitim modeli olarak bilinir. Açık öğretim eğitim sistemi örgün lise dönemi ile paralel olarak ilerleyen bir sistemdir. Örgün sistemde lise dört yıla çıkarılması ile beraber açık öğretim liselerinde de eğitim dört yıla çıkarılmıştır.

Açık öğretim lisesi kişilere örgün eğitimdeki gibi belirli zaman aralıklarında okula gitmeyi gerektirmeyen, ödev yapma zorunluluğu olmayan ve daha az maliyetle okuma imkanı sağlayan eğitim sistemi olmasının yanı sıra kişide derslerin uzaktan olmasından kaynaklı adapte sorunu olmasına, okul ortamında sosyalleşme imkanı varken açık öğretim liselerinde okul dışında sosyalleşme gerekliliği gibi dezavantajları da barındırır.

Açık öğretim lisesinin en büyük avantajlarından birisi de yaş sınırlaması olmadan okumaya karar vermiş olan herkes için okuma imkanı sağlamasıdır. Bunun yanı sıra derslerinde başarılı olan kişilerin fazladan ders alarak okulu daha erken bitirme imkanı sunar. Bunun için ise kişilerin ders takibini düzenli yapıyor olması, örgün eğitimde zorunlu olan eğitim modülünü eğitim süresince kendi hayatlarına adapte edebilmeli ve sınavlarına çalışarak başarıyla vermesi gerekir. Sınavları başarı ile geçen öğrenciler üst dönem derslerinden kredisi yettiği sürece alabilir.

Açık öğretim liseyi erken bitirmenin altın kurallarından birisi olan ders takibini yapabilmek için ise teknolojinin hızla geliştiği dijital çağın olmazsa olmazı olan her an yanımızda taşıma imkanı sağladığımız akıllı telefonlardan yardım almamız gerekir. Akıllı telefonlar için tasarlanmış olan açık lise mobil uygulamasını edinmeniz gerekir. Bunun için ise İOS için App Store, Android için Google Play üzerinden uygulamayı indirmeniz gerekir. İndirdikten sonra öğrenci giriş ekranından bilgilerinizi girerek giriş yapabilirsiniz. Açık lise mobil uygulaması ile açık öğretim liselerinin tüm işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ders seçimini yapabilir, kredilerinizi sorgulayabilir, gelen mesajları anında görebilir, ders seçimlerinizi yapabilir, sınav giriş yeri bilgileriniz ile tarihini öğrenebilir ve sınav sonuçlarınızı görebilirsiniz.