Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler YKS'ye Girebilir?

Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler YKS'ye Girebilir? sorusuna cevap verdik. YKS 2021 sınavına başvumadan önce mutlaka okuyun.

Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler YKS'ye Girebilir?
Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler YKS'ye Girebilir?

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrencileri ve mezunları, YKS’ye nasıl başvurabileceklerini ve YKS başvuru şartlarının ne olduğunu merak ediyor. ÖSYM’nin paylaştığı bilgilere göre, aşağıdaki şartları taşıyan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrencileri ve mezunları YKS’ye başvuruda bulunabilecek.

Öğrencilik Durumu Aktif veya Donuk Olanlar İçin Başvuru Şartı

 • Dönem sınav tarihinin ilk gününe kadar 17 yaşını dolduramayacak öğrencilerden, 2020-2021 Eğitim – Öğretim yılı 1. Dönem sonu itibarıyla 7 dönem ve üzerinde eğitim almış olanlarla,
 • Dönem sınav tarihinin ilk gününe kadar 17 yaşını dolduran öğrencilerden 2020-2021 Eğitim- Öğretim yılı 1. Dönem sonu itibarıyla 6 dönem ve üzerinde eğitim alanlar; mezun olabilecek durumda iseler TYT’ye başvuruda bulunabilirler.
 • Başvuru yapan öğrenciler, takip eden dönemlerde kayıt yenileme işlemlerini mutlaka yerine getirmeleri gerekmektedir.

Öğrencilik Durumu Silik veya Mezun Olanlar İçin Başvuru Şartı

 • 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 2. veya 3. Dönemde yeni kayıt ya da kayıt yenileme işlemleri yaparak öğrencilik durumunu aktif hale getiren öğrencilerden; 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı sonu itibarıyla toplam dönemi 8 ve üzerinde olup, 2. veya 3. Dönem sonunda mezun olabilecekler Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YKS) başvuruda bulunabilecekler.
 • Ayrıca Açık Öğretim Lisesi’nden herhangi bir ders ya da kredi sorunu olmadan mezun olanlar da başvuruda bulunabilecek.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ÖĞRENCİLERİ TYT SINAVINA NASIL BAŞVURABİLİR?

Temel Yeterlilik Testi yani TYT’ye başvuruda bulunmak isteyen Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ve mezunları, ÖSYM’nin TYT Başvuru Sistemi ve Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden müracaat şartlarını taşıyıp taşımadıklarını kontrol edebileceklerdir. Şartları taşıyan öğrencilerin başvuruları kabul edilecekken, şartları taşımayan öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu nedenle TYT’ye başvuruda bulunacak öğrenciler öncelikle başvuru şartlarına iyi bakmaları gerekmektedir.

TYT sınavı başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden ve ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezleri üzerinden başvuru yapabilecekler. Başvuru için öncelikle ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden “TYT Başvuru Formu” alınacak ve form üzerindeki bilgiler açıklamalar doğrultusunda doldurulacak. Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulan form, öğrenci kaydının bulunduğu yerdeki Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine onaylatılarak başvuru merkezine teslim edilecektir.

Daha önceki yıllarda Açık Öğretim Lisesi’nden mezun olup ilk defa TYT’ye başvuruda bulunacak öğrenciler, başvuru işlemlerini ÖSYM merkezlerinden gerçekleştirecekler.

BAŞVURU MERKEZLERİNE GİDERKEN BULUNDURULMASI GEREKEN BELGELER NELERDİR?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri, YKS veya TYT başvurularını gerçekleştirmek üzere başvuru merkezlerine giderken yanlarında;

 • Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olan “2021 YKS Aday Başvuru Formu” ile,
 • Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaportun aslını götürmek zorundadırlar.

YKS SINAV ÜCRETLERİ NEREYE YATIRILIR?

YKS’ye başvuruda bulunacak öğrenciler, oturumlara bağlı olarak farklı miktarda sınav ücreti yatırmak zorundadırlar. 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı YKS için oturum başına 70 lira sınav ücreti belirlenmiştir. Sınav ücretleri ise ÖSYM başvuru kılavuzunda yer alan bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresi üzerinden kredi kartı ve banka kartı ile yatırılabilecek. Sınav ücretini yatırmayan öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecek. 

YKS SINAV OTURUMLARI NELERDİR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) üç farklı oturumda gerçekleştirilmektedir. Bu oturumlar aşağıdaki gibidir:

 • Birinci oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT). Bu oturum tüm adaylar için zorunludur.
 • İkinci oturum: Alan Yeterlilik Testi (AYT). Bu oturum isteğe bağlıdır ve isteyen öğrenciler girmektedir.
 • Üçüncü oturum: Yabancı Dil Testi (YDT). Bu oturum da isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.
 • Öğrenciler ister bir oturum için isterse üç oturum için ödeme yaparak başvuruda bulunabilirler.

YKS BAŞVURU SÜRESİ BİTTİKTEN SONRA SINAV MERKEZİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

YKS’ye başvuruda bulunan adaylar, sınav merkezi tercihlerini başvuru süresi içerisinde değiştirebilirler. Bu süre 2020 yılı için 6 Şubat – 3 Mart tarihleri olarak belirlenmişti. 2021 yılı için henüz belli değil. Sınav merkezi değişimi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden ve https://ais.osym.gov.tr adresinden gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru süresi dolduktan sonra sınav merkezleri değiştirilemez.

YKS’DE BARAJ PUANI VAR MI?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) baraj var mı sorusunun cevabı evet vardır ve şu şekildedir:

 • TYT baraj puanı: 150 puan,
 • AYT baraj puanı: 180 puan,
 • YDT baraj puanı: 180 puandır.

TYT’den 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler.

TYT’den 150 ve üzeri puan alıp; SAY, SÖZ, EA, DİL puanları da 180 ve üzeri olan adaylar, bu puan türlerine göre öğrenci alan lisans programlarıyla TYT puanıyla öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecekler.

NOT: 2020 yılı YKS baraj puanı bir sefere mahsus olmak üzere 180’den 170’e düşürülmüştür. Buna göre, 2020 yılı YKS’den 170 ve üzeri alanlar üniversite için tercih yapabildiler.