Açık Öğretim Lisesi Online Sınav ile İlgili En çok Sorulan Soru ve Cevaplar

25 Şubat ve 25 Mart tayapılacak olan Açık Öğretim Lisesi Online Sınav ile İlgili En çok Sorulan Soru ve Cevaplar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Sekçuk’un Twitter hesabından sınavların Online yapılacağını açıkladıktan sonra birçok mesaj ve soru geldi. Bu videomuzda da en çok merak ettiğiniz soruları cevaplayacağız.

Açık Öğretim Lisesi sınavları ne zaman Yapılacak?

1.dönem sınavı 25 Şubat ikinci dönem sınavı da 25 Mart'ta yapılacak. 25 Şubat'ta başlayacak yalnız 25 Şubat günü yapılacak gibi algılamayın.  Bu yaklaşık olarak 5 gün 7 gün veya 10 gün gibi bir süreye yayılacak. Bu süre içerisinde yapılacak sınavlar. Yani diyelim ki bir hafta süre verilecek 25 Şubat'ta başlayacak. 1 hafta sonra 25 Şubat'tan 7 gün sonra bitecek. Bu süre içerisinde siz sınavlarınızda gireceksiniz ve bu süre içerisinde sınavınızdı yapacaksınız. Çok büyük ihtimal  şekilde olacak detayları henüz gelmedi detaylar geldiğinde bunları daha net konuşacağız.

Online sınavda kamera ve mikrofon olacak mı?

Kamera ve mikrofon kesinlikle olmayacak.  Yurtdışı programla yaptıklarında da kamera ve mikrofon olmadı ve bu online sınava da yaklaşık bir buçuk milyon kadar öğrenci katılacağı için bu kadar öğrenciye kamera mikrofon açtıramazlar. Zaten baktığımızda üniversitelerle yapılan sınavlarda da yine kamera ve mikrofon gibi aletler kullanılmıyor ki Açık Lise sınavında da olmayacaktır. Bundan emin olabiliriz.

Online sınava bilgisayardan mı girilecek?

Online sınava öğrenci sayfanızdan yapacağınız için öğrenci sayfanıza erişiminiz olan normal zamanlarda öğrenci sayfanıza nerelerden erişiyorsanız sınav zamanı da sınava da öğrenci sayfanıza erişiminiz olan her yerden katılabileceksiniz. Mesela kredinizi merak ettiğiniz de öğrenci sayfanıza nereden giriş yapıyorsunuz cep telefonunuzdan, bilgisayarınızdan, tabletinizden, Masaüstü, laptop fark etmez yani bu tür aletlerden giriyorsunuz. Online sınava da aynı şekilde gireceksiniz. Öğrenci sayfanıza erişiminiz olan her yerden sınav zamanı online sınava da ile girebileceksiniz.

Online sınav Kaç gün yapılacak?

İlk soruda da  söylediğimiz gibi yaklaşık olarak en az 5-6 gün, 1 hafta veya 10 gün gibi bir süreye yayılacağını düşünüyoruz. Birkaç gün içerisinde bu sınav yapılamaz.  Muhtemelen 5-6 gün gibi en az bir hafta gibi bir süreye yayılacak ve bu süre içerisinde Sizler İstediğiniz zaman sınavlarınıza girip sınavlarınızı yapacaksınız. Bunun detayları ilerleyen günlerde gelecek. O zaman daha detaylı cevaplarız.

Online sınavı için kayıt yenileme ve ders seçimi tekrardan açılır mı?

Şimdi ders seçimi ve kayıt yenileme açılır mı ders seçimi belki açılabilir. Hani derslerinizde belki düzenleme yapmamız için sınavdan önce ders seçimlerini belki açabilirler ama kayıt yenilemenin tekrardan açılacağını zannetmiyorum

Online sınavda aynı derse giren öğrencilere aynı sorular mı sorulur, yoksa herkese farklı sorular mı gelir veya farklı sorular mı sorulur? Mesela aynı derste giren öğrencilere aynı sorular mı çıkar Mesela Ahmet tarih bir dersinden girdi Ayşe'de tarih bir dersinden girecek. İkisinde de aynı sorular mı sorulacak yoksa Ahmet'e ayrı Ayşe’ye ayrı sorular mı çıkacak?

Sınavda soruların aynı çıkması lazım, Sınavın Adaletli bir şekilde yapılabilmesi için Herkese aynı sorular sorulmak zorunda. Nasıl ki normal sınavlarda online olmayan normal sınavlarda aynı sorular herkese soruluyorsa, aynı derse girenler için aynı sorular soruluyorsa online sınavda da aynı şekilde olmak zorundadır. Bunun aksi bir şey ben düşünmüyoruz, olacağını zannetmiyoruz. Çünkü baktığımızda üniversitelerde aynı şekilde uygulanıyor ve yurt dışında yaptıkları sınavda da aynı şekilde oldu yani herkese aynı derse giren herkese aynı sorular soruldu. Birine farklı diğerine farklı sorulursa ne olur?  O zaman şöyle olur. Birine zor soru gelip öbürüne biraz daha basit soru gelir.  O zaman bir haksızlık yapılmış olur. Mesela Matematik dersini örnek verelim.  Öğrencinin birine sorulan soru daha basittir diğerine biraz daha zor soru sorulmuştur. O zaman arada bir haksızlık olur. Herkese eşit olması için aynı sorular sorulmak zorundadır ve bu şekilde olacaktır. Herkese farklı sorular sorulmaz aynı derse giren öğrencilere aynı sorular sorulur.

Seçtiğimiz derslere farklı zamanlarda da girebilir miyiz yoksa hepsini arka arkaya mı girmemiz gerek?

Farklı zamanlarda girebilirsiniz. Diyelim ki 10 tane ders seçtiniz. Birisine sınavın bir günü girersiniz diğerine sınavın ikinci günü veya ikinci günü iki derse girersin, üç derse girersin fark etmez. İstediğiniz zaman istediğiniz dersin sınavına girersiniz. Arka arkaya girmek zorunda değilsiniz, çok büyük ihtimalle bu şekilde uygulanır. Tabii bunlar detay henüz detaylar netleşmediği için genel bir bilgi olarak ben size bunu söyleyebiliyorum.  Detaylar geldiğinde bunu daha net göreceğiz.  Ama muhtemelen söylediğimiz gibi olur. İstediğiniz zaman istediğiniz dersin sınavına girersiniz, arka arkaya hepsine girmek zorunda olmazsınız. Her ders için zaten ayrı ayrı süresi olacak. Mesela siz Tarih 1 dersinden sınava girdiğinizde 25 dakika süreniz olacak. Bu süre içerisinde bu Tarih 1 dersini sınav olacaksınız. Daha sonra diğer dersin sınavını yapmak istemiyorsunuz, farklı bir zamanda yapmak istiyorsanız istediğin zaman ona girebileceksiniz.  Yine o dersinde 25 dakika süresi olacak tabii. 30 dakika da olabilir bu. Yurtdışında 25 dakika ile yaptıkları için 25 dakika diyorum farklı da olabilir, 30 dakika da olabilir, İsterseniz farklı zamanda diğer dersi de girebilirsiniz, arka arkaya girmek zorunda değilsiniz. 

Bir derse başladığımızda yarıda bırakıp daha sonraki bir zamanda kaldığımız yerden devam edebilir miyiz?

Bu şekilde olmuyor. Bir dersi bir önce ki soruda da söylediğimiz gibi süresini başlattığınızda her dersin ayrı ayrı süresi olacak. Süresini başlattığınızda o süre içerisinde mutlaka o dersin sorularını çözmeniz, bitirmeniz gerekiyor ki yarıda bırakırsanız yaptığınız kadarı geçerli olur. Yapmadıklarınızı boş olarak görünür. Yaptıklarınızdan dersi geçecek kadar doğru yaptıysanız yine dersi geçersiniz ama yapmadıklarını boş ol kalmış gibi görünür. O yüzden başladığınızda bir dersi başlattığınızda o dersin süresi bitene kadar yani 25 dakika ise 25 dakika dolana kadar onu mutlaka yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde siz bırakıp çıktığınızda yine süreniz işleyecektir. Bu 25 dakika dolduktan sonra olacaktır ve o dersi artık bir daha giremeyeceksiniz.  Sistem bu şekilde çalışır. Sınavdayken elektrik kesildi bilgisayarınız kapandı veya internetiniz gitti ne yapacaksınız? Şimdi bir dersin sınavına başladınız 25 dakika süreniz var ve 5 tane soruyu cevapladınız. 5 dakikada süreniz geçti diyelim ve internetiniz gitti veya bilgisayarınız kapandı.  Ne yapacaksınız 20 dakika süreniz vardı ve 15 tane de sorunuz vardı, süreniz işlemeye devam eder . Siz o dersin sınavında başlattıktan itibaren o 25 dakika veya 30 dakika ise 30 dakika içerisinde o soruları çözmeniz lazım. Yani sizin internetiniz giderse veya bilgisayarınız kapanırsa da süre işlemeye devam eder.  

2.dönem kayıtları ne zaman yapılacak?

Öncelikle 1. dönem sınavı yapılacak sonuçları açıklanacak ve açıklandıktan sonra ikinci dönemin kayıtları başlayacak.  1. dönem yapılmadan zaten ikinci dönemin kayıtları başlamaz.  1. dönem sınavı yapılmadan 2.dönem başlamaz. Çünkü sizin zaten bir kaydınız var, kayıt üstüne kayıt olmaz.  Bunu zaten online sınavlar açıklanmadan önce de söylüyorduk. Öncelikle 1. dönem sınavı yapılmak zorunda ikinci dönemin kayıtları başlaması için.

Sınavda istediğimiz soruya geri dönebilecek miyiz?

Dönebileceksiniz, büyük ihtimalle döneceksiniz. Çünkü yurt dışında yapılan sınavlarda geri dönüş vardı. Yani siz soruları cevapladınız 20'ye kadar. Tekrardan geri dönüp cevapladığınız soruları kontrol edebileceksiniz. Çok büyük ihtimalle bu şekilde olacak. Geri dönüşü kapatabilirler de.  Ama kapatacaklarını zannetmiyoruz. Çünkü yurtdışında yaptıklarında geri dönüş vardı. Büyük ihtimalle bu sınavda da olacaktır. Zaten geri dönüş olması da mantıklı. Çünkü normal sınavlarda da biliyorsunuz süreniz yettiğinde tekrardan geri dönüp cevapladığınız sorulara baka biliyorsunuz ki online sınavda da bu olacaktır büyük ihtimalle.