Açık Öğretim Lisesi Sınavları Online Mı Yapılacak?

Binlerce açık öğretim lisesi öğrencisinin merak ettiği Açık Öğretim Lisesi Sınavları Online Mı Yapılacak? sorusunu Milli Eğitim Bakanı cevapladı.

Açık Öğretim Lisesi Sınavları Online Mı Yapılacak?
Açık Öğretim Lisesi Sınavları Online Mı Yapılacak?

Dünya genelinde hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde de salgının hızla yayılmasını engelleme amaçlı birçok tedbirler alınmıştı. Bunlardan birisi de kapalı alanlarda çok fazla kişinin bulunmaması ve örgün eğitimin uzaktan eğitime çevrilmesi gibi tedbirler olmuştur. Yeni gelen bu düzen ile eğitimini açık lise üzerinden devam ettiren birçok kişide açık lise sınavları online mı yapılacak? sorusunun cevabını aramaya itmiştir. Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre açık öğretim lise sınavının online olacağı bildirilmiştir.

Açık lise sınavlarının online olarak nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler şu şekildedir;

Açık Öğretim Lisesi Online Sınav Nasıl Yapılacak?

Milli eğitim bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre sınav üç oturumdan oluşturularak iki gün içerisinde gerçekleşecek.

Adaylar sınav takviminde belirtilen sınav bilgileri saatinde online eğitim sistemlerine T.c kimlik numarası ve şifrelerini girerek giriş yaparak (yurtdışı sınav merkezlerinde Türkiye saati baz alınacaktır) online sınava girebileceklerdir.

Adaylar sınava girebilmek için ÖDSGM tarafından yayınlanan gizlilik taahhütnamesini onaylamak zorundadır.

Sınav başlamadan önce sınava katılan öğrenciye online sınav hakkında gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Bu bildiri ile sınava girecek olan öğrenci sınav kurallarını kabul etmiş sayılacaktır. Sınav kurallarına uymayan aday ve sınav kurallarını ihlal eden sınav görevlilerine 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanun uyarınca cezai işlem uygulanacaktır.

Online sınavlar her bir ders için ayrı olacak şekilde 20 sorudan oluşan dört seçenekli halinde olacaktır. En fazla üç oturum halinde gerçekleştirilecek ve her bir ders için ayrılan sınav süresi 25 dakika olacaktır.

Adaylar her bir oturumda en fazla sekiz sınava girebileceklerdir. Üç oturumdan oluşacak olan sınavda toplamda 24 dersten sınava girme imkanı sağlanmıştır. Her oturum için kendilerine atanmış olan derslerden istediklerini seçebilecek ve sınavı başlatıp bitirebileceklerdir.

Bir oturum sona ermeden yeni bir oturum açılmayacaktır.  Her oturum ise ayrı olacak şekilde uygulanacaktır.

Sorular, soru sırasına göre dizilmiş ve cevaplarına rahat ulaşılacak şekildedir. Bunun yanı sıra kalan sürenizi gösteren sayaç, önceki soruya ya da sonraki soruya geçebilmenizi sağlayacak buton ve sınavı bitirebilmeniz için bir buton olacaktır.

Sınav süresi bittikten sonra sınav otomatik sonlandırılacak, sınav boyunca herhangi bir işlem yapmayan kişinin sınavı geçerli sayılıp sonucu ‘sıfır’ olacaktır.

Sınav sonuçları AÖK bilgi sisteminde yayınlanacaktır.